maanantai, 08 helmikuu 2021 19:37

U20 ja U18 SM-sarjan seurasiirtoihin poikkeuspäätös

Jääkiekkoliiton kilpailuvaliokunta on vahvistanut tämän poikkeuksellisen koronakauden osalta seuraavan vain tänä keväänä voimassa olevan muutoksen kilpailusääntöihin.

Seura, jonka pelaajat U20 SM- tai U18 SM-tasolla eivät voi viranomaispäätösten tai -suositusten vuoksi pelata lainkaan toistaiseksi, voi sopia toisen seuran kanssa pelaajan, joka on pelannut U20 SM- tai U18 SM-tasolla yli 50 % kauden otteluistaan, siirtymisestä seurojen niin sopiessa rajoitetulla edustusoikeuden siirrolla seurasiirtojen aikarajoista huolimatta toiseen seuraan siten, että pelaajan on palattava omaan seuraansa kun oman seuran ko. ikäluokan joukkueen paluu peleihin varmistuu. Mikäli pelit eivät jatku lainkaan, pelaaja palaa omaan seuraansa kauden päätyttyä.

Tämä siirto-oikeus ei koske seuraa jonka joukkue on karanteenissa altistumisten tai tartuntojen vuoksi.

Säännön tarkoituksena on varmistaa, että kevään maajoukkue-ehdokkaat voisivat mahdollisuuksien mukaan osallistua sarjatoimintaan ja siten valmistautua paremmin kevään maajoukkuepeleihin.

Olet nyt

Etsi sivustolta