Antti Hänninen

Antti Hänninen

Alehallituksen varsinaisiksi jäseniksi kaudelle 2021 - 2023 valittiin Johnny Lindqvist Vaasasta, Petri Puikkonen Jyväskylästä ja Sofia Winberg Pietarsaaresta, aluehallituksessa jatkaa puheenjohtaja Matti Ranta Pietarsaaresta, Mari Parkkali Seinäjoelta, Jari Rytkönen Uuraisilta, Kari Laasala Soinista ja Jarkko Niemi Kurikasta.

Alehallituksen varajäseniksi kaudelle 2021 - 2023 valittiin Petri Koskenmäki Alajärveltä, Micheal Ojala Alavudelta ja Tommi Vuoti Jyväskylästä.

 

Palkittavat oli kaudella19/20:

 

Vuoden seura: Urho, harrastajamäärän kasvu.

 

Vuoden joukkue: Hermes U15, nousujohteinen ja systemaattinen toiminta arjessa ja hyvä tulos sarjassa à SM-paikka U16.

 

Vuoden valmentaja: Markus Petäjä Hermes U15, vetänyt ryhmää kiekkokoulusta asti, kehittää koko ajan omaa osaamistaan.

 

Kasvattajaseura pelaaja: Aino Krook, KiVan kasvatti à JPK à Team Kuortane, Naisten SM

 

Tulevaisuuden Tähti:  Juuso Vesala, TUS:n kasvatti a' JPK  à Hermes à Sport nuorten Liiga

 

Vuoden tuomari: Jesse Välimaa Kokkolan jääkiekkoerotuomarikerho, on murtautunut Mestiksen vakiokalustoon linjatuomarina heti ensimmäisenä kautenaan.
Viheltänyt ennakkoluulottomasti koko kauden myös Suomi-sarjassa ja U-20 sarjoissa ja lisäksi urakoi myös kerhon peleissä aktiivisesti.
On kehittynyt suuresti kauden mittaan ja on hyvä valmennettava kouluttajien silmissä.

 

Keskimaan alueen standardi: Kari Mänty, pitkäaikaisesta työstä jääkiekon hyväksi, aluehallituksessa 2004 alkaen.

 

Keskimaan alueen standardi: Pekka Salo, järjestänyt Vaasan seudulla harrastesarjaa WHL 25 vuotta.

 

 

Suomen Jääkiekkoliitto / Keskimaan alue                                          

Saarijärvi 17.02.2021
 

Kokouskutsu

Alueen kevätkokous pidetään Kuortaneen Urheiluopiston hotellin koulutustilassa 3, lauantaina 17.4.2021 klo. 12:00 alkaen. Valtakirjojen tarkistus 11:50 alkaen.


1§. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, ääntenlaskijat ja pöytäkirjan tarkistajat.

2§. Todetaan edustettuina olevat liiton ja alueen jäsenvelvoitteet täyttäneet seurat sekä valtakirjojen laillisuus.

3§. Todetaan kokouksen laillisuus.

4§. Vahvistetaan seuraavan toimintakauden toiminta - ja taloussuunnitelma esitettäväksi Suomen Jääkiekkoliitolle

5§. Todetaan seuraavan toimintakauden osanottomaksut

  • Kaudella 19/20 maksut oli seuraavat

- III-divisioona410,00

- Leijonaliiga   360,00

- Harrastesarjat 360,00

- Muiden sarjojen osalta maksut vahvistaa liittohallitus.

- Toimintamaksut sisältävät yhden I-tason koulutuksen seuran valinnan mukaisesti.

- ( ei sisällä mahdollisia majoituksia ja ruokailuita ).

6§. Valitaan toiminnantarkastaja ja tälle varahenkilö

7§. Päätetään valittavien aluehallituksen jäsenten ja varajäsenten lukumäärästä.

Kaudella 20/21 puheenjohtaja, 7 varsinaista jäsentä, 8 varajäsentä sekä erotuomarikerhon edustaja.

8§. Valitaan aluehallituksen jäsenet ja varajäsenet erovuoroisten tilalle

  • Erovuorossa varsinaisista jäsenistä: Kari Mänty, Johnny Lindqvist ja Petri Puikkonen
  • Erovuorossa varajäsenistä: Bernt Storbacka, Tino Kohonen ja Sofia Winberg.
  • Varajäsenten järjestys kaudella 20/21: 1. Bernt Storbacka, 2. Tino Kohonen, 3. Sofia Winberg,
  • 4. Natacha Petterson-Fernholm, 5. Juha Porre, 6. Petri Torkinlampi, 7. Pekka Vesterinen ja 8. Thomas Kurten

9§. Päätetään muista esityslistalla olevista asioista


Palkittavat kaudella 20/21:


Palkittavat oli kaudella19/20:

Vuoden seura: IF Pucken àHarrastajamäärän kasvattaminen (erityisesti LKK)

Vuoden joukkue: Sport Naiset àPlayoff saavutus

Vuoden valmentaja: Jukka Hakala S-Kiekko àB junioreiden SM-sarjapaikka kevät 2020

Kasvattajaseura pelaaja: Eemeli Kantanen Sport (JPK) àPohjola-Leiriltä maajoukkue-ehdokkaiden joukkoon

Tulevaisuuden Tähti: Valtteri Lehtosaari JYP àPohjola-Leirin All Stars hyökkääjä


Sellaisia asioita, joita ei ole esityslistalla, voidaan ottaa kokouksessa käsiteltäviksi ja päätettäviksi vain kokouksen yksimielisellä päätöksellä.
Aluehallituksen asettaman valiokunnan jäsenillä, Jääkiekkoliiton valtuuston ja hallituksen jäsenillä sekä liiton edustajilla on kokouksessa puhe -ja läsnäolo-oikeus

 

Matti Ranta
puheenjohtaja

keskiviikko, 04 marraskuu 2020 10:01

Seurapalkittavat 2020 Keskimaan alueella

Seurapalkittavat 2020 Keskimaan alueella 

Palkisemisen aika ja paikka ilmoitetaan myöhemmin ( pyritään järjestämään tulevan 2021 Karjala-turnauksen yhteydessä )

On jälleen aika Palkita seurojen " työmyyriä " kaudella 19-20

Vuoden tekijä merkillä ! 

Seurat valitsevat keskuudestaan yhden ( yksi/seura ) henkilön joka on tehnyt seuran eteen jotain palkitsemisen arvoista. 

Lähetä lomake 31.1.2021 mennessä ( toimitettu sähköpostilla seurallesi )

 Palkittavat 22 seurojen edustajaa

Arto Pantsu Alavuden Peli-Veikot Ry 
Jaakko Juvonen Diskos Jyväskylä ry
Sixten Sandler IF Pucken
Keijo Mäkitalo IFK Lepplax R.Y.
Niklas Rosenqvist Jeppis Hockey Junior
Jukka Nykänen Juniori Hermes ry
Patrick Kåla JYP Juniorit ry
Hämäläinen Juha Jyvässeudun Kiekko ry
Juuso Jalovaara Jämsänkosken Ilves
Petri Koskenmäki Järviseudun Pallokerho ry
Sami Vilokki Keupa Hockey Team ry
Antti Ratavaara Kurikan Ryhti
Vesa-Matti Noponen Lapuan Virkiä
Tove Donner Malax Idrottsförening Ishockeyjuniorer r.f.
Nina Haaranoja Närpes Kraft ishockeyförening r.f.
Santtu Kemppainen Pudis ry
Pasi Hakala Saarijärven Jääurheiluseura
Jani Hermans S-Kiekko juniorit ry.
Janne Vuorenmaa Soinin Tiikerit ry
Elina Lehtinen Vaajakosken Pelikaanit
Tapio Saaristo Voimistelu- ja urheiluseura Urho ry
Tuomas Norpo Ähtärin Kiekko-Haukat

 

Epjt järjestää Pk1 Mustikkavuoren jäähallilla Ähtärissä 12.11.2020 klo 17:00 alkaen.

 

Lisätietoja:
Joni Koivunen
0400 406 117
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Jääkiekkotuomari Peruskurssi Pietarsaaressa 14.10.2020  

Paikka Campus Allegro - Kauppiaankatu 10, Pietarsaari. Klo 17.30 alkaen.

Kurssikieli Suomi/Ruotsi

Kouluttaja William Linden

Lisätiedot William Linden 044-7819475

Tapahtumaan ilmoittautuminen osoitteessa:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=7ZFCwEAbPUidNcm4KePO65vy37eI
b9hJqRlWp8jtDbtURFczN01KTFBQWDg2SFNLSzJCMFlYMkU0VS4u


Tiedustelut:
Vesa Toivanen 
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
0400 313 080

EPJT pitääToisen pk1:sen Seinäjoella 18.11.2020 klo 18:00 alkaen.

Huhtalantie 2 60220 Seinäjoki (Elinkeinotalo)

 

Tiedustelut:

 

Joni Koivunen

0400406117

 

 

 

TiTu-koulutus Vaasassa To. 24.9 klo. 18.30-21.00

Elisa-stadionilla, Mediatilassa. Rantamaantie 6, 65100 Vaasa.

Ilmoittautumiset:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=7ZFCwEAbPUidNcm4KePO65vy37eIb9hJqRlWp8jtDbtUODcyOEJGVVRJNEY4QVBBWldLME44QVNXMy4u

Tiedustelut:

Joukkueenjohtaja ja tulospalvelukouluttaja
Vesa Toivanen
 

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
0400 313 080

 

Joukkueenjohtajan koulutus:
Koulutuksen sisältö: mm. seuran / joukkueen toiminnan periaatteet ja säännöt, juniorijoukkueen organisaatio, joukkueenjohtajan rooli ja asema, joukkueenjohtajan tehtävät, tiedonvälitys, toiminta- ja taloussuunnitelmat, joukkueenjohtaja ja vanhemmat…

Tulospalvelukoulutus:
Joukkueen tulospalvelusta vastaaville ja joukkueenjohtajille tulospalveluosuuden osalta.

 

TiTu:

 

 

 

JoJo peruskoulutus

 

 

Tiedustelut:

Jari Rytkönen

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Matti Jouppi

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Vesa Toivanen

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Ke 9.9.2020 Pietarsaari

16:45 Tulokahvi, Pietarsaaren jäähalli
17:00 Avaus ja ajankohtaiset    Matti Ranta, Keskimaan alueen   puheenjohtaja
17:05 Tuomarikerhojen tervehdykset (Sylander Niko, uusi OT aluekouluttaja)

17:30Sääntöuudistukset ym. kaikille tärkeät sarjatoimintaan liittyvät (Staffan Kosk)

Teema koulutukset, väki jakaantuu eri tiloihin

18:15 - 20:00valmentajat (Jukka Wallius, Robert Salo )
Joni Finne (Sport Taitovalmentaja) Fyysinen harjoitteluOlli Hällfors (Sport U20 päävalmentaja) Voittamisen kulttuuri

18:15 - 20:00jojot/rahastonhoitajat (Johnny Lindqvist)

18:15 - 20:00toimitsijakoulutus (TiTu), (Vesa Toivanen)

20:00 Päivä yhteen ja päätös

KESKIMAA:s REGIONALA KICK OFF  (på svenska)

Ons 9.9.2020 Jakobstad

 16:45 Välkomstkaffe, Kristallens ishall, Jakobstad

17:00 Öppning och aktuellt, Matti Ranta, ordförande

17:05 Hälsningar från domarklubbarna (Sylander Niko, den nya tränaren för domare i området)

17:30 Tävlingsregler och annat viktigt relaterade till serierna (Staffan Kosk)

Temaskolningar, deltagarna delas i olika utrymmen

18:15 - 20:00 tränare (Jukka Wallius, Robert Salo)

18:15 - 20:00 lagledare/kassör (Johnny Lindqvist)

18:15 - 20:00 Funktionärsskolning (TiTu) (Vesa Toivanen)

20:00 sammanfattning och avslutning

La 12.9.2020 Piispala

 09:45 Tulokahvi, Piispala jäähalli

10:00 Avaus ja ajankohtaiset    Matti Ranta, Keskimaan alueen   puheenjohtaja

10:05Tuomarikerhojen tervehdykset (Sylander Niko, uusi OT aluekouluttaja)

10:40 Sääntöuudistukset ym. kaikille tärkeät sarjatoimintaan liittyvät (Jari Rytkönen)

11:10 Lounas

 lounaan jälkeen väki jakaantuu eri tiloihin

koulutukset omissa tiloissaan

12:00- Valmentajakoulutus, (Lauri Merikivi, Ville Koho)
12:00 - Seuratoimintakoulutus jojot/rahastonhoitajat,(Jouko Mattila)
12:00 - Toimitsijakoulutus (TiTu), (Matti Jouppi)

14:30 Päivä yhteen ja päätös

Ilmoittautumiset:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=7ZFCwEAbPUidNcm4KePO65vy37eIb9hJqRlWp8jtDbtUNEFUOVUySFVCV1Y2MUwwRlRJNVNSWlc1Ni4u

päivän päätteeksi syyskokous n. klo 15.00

SYYSKOKOUKSEN KUTSU ON JO LÄHETETTY SEUROILLE     

Olet nyt

Keskimaan alueen toimisto

Vanha-Hännisentie 37
41270 Lannevesi

 

Kunnioita peliä

Finhockey News

OP-mobiili

Suomi-kiekon strategia

Kunnioitus
Yhteisöllisyys
Hauskuus
Erinomaisuuden tavoittelu

Etsi sivustolta