Suomalainen jääkiekko täyttää tammikuussa 90 vuotta – Seurojen juhlatapahtumien lista päivitetty

Kausi 2018-19 on Suomen Jääkiekkoliiton ja suomalaisen jääkiekon juhlakausi. Liiton perustamisesta on 20.1.2019 kulunut 90 vuotta.

Monessa suomalaisessa seurassa – Liigassa ja junioriseuroissa – on päätetty lähteä mukaan juhlakauteen järjestämällä oman juhlatapahtuman tai -ottelun, jonka yhteydessä nostetaan esiin oman seuran ja samalla koko lajin historiaa ja nykypäivää.

Jokainen juhlakauteen mukaan ilmoittautunut seura on saanut rakentaa juhlatapahtumasta oman näköisensä tapahtuman. Yhteisiäkin elementtejä löytyy: monella paikkakunnalla tapahtuman yhteydessä mm. palkitaan vuoden seuratoimija ja vuoden juniori, esitellään paikallisia legendoja ja omia junioreita. Jos kyseessä on juhlaottelu, on ottelun aluksi ohjelmassa seremoniallinen avauskiekon pudotus.

Jonkin verran juhlatapahtumia on jo ehditty järjestää, mutta paljon tapahtumia on vielä edessä ympäri Suomen. Tapahtumalistaa päivitetään sitä mukaa, kun tietoja seurojen tapahtumista saadaan Jääkiekkoliiton toimistolle.

Tervetuloa juhlistamaan suomalaista jääkiekkoa!


Ke 23.01.
Sport, Vaasa - juhlaotteluna miesten Liiga-ottelu Sport-Pelicans klo 18.30

Pe 25.01.
SaiPa, Lappeenranta - juhlaotteluna miesten Liiga-ottelu SaiPa-Pelicans klo 18.30

La 26.01.
Kiekko-Vantaa Itä, Vantaa – talvitempaus Kartanokoskella klo 10 alkaen
Ilves, Tampere - juhlaotteluna miesten Liiga-ottelu Ilves-JYP klo 17
Kurikan Ryhti, Kurikka – ohjelma ja aikataulu vahvistuvat myöhemmin
Uudenkaupungin Jää-Kotkat & Laitilan Jyske - koko päivän kestävä paikallisderby Uudenkaupungin jäähallissa - junioripelejä ja iltapäivällä edustusjoukkueiden välinen sarjapeli

Su 27.01.
Kiekko-Vantaa Itä, Vantaa – talvitempaus Hiekkaharjussa klo 10 alkaen
Kurikan Ryhti, Kurikka – ohjelma ja aikataulu vahvistuvat myöhemmin
Paimion Kiekkoseura, Paimio - juhlaotteluna IV-divisioonan ottelu PKS-Mean Machine klo 15, mukana myös Leijona-legendoja
Suonenjoen Kiekko-Karhut, Suonenjoki - klo 9.30-11.30 alle 8-vuotiaiden lasten jäävuoro, klo 12.45 alk. naisten Liiga-ottelu KalPa-Blues, klo 16 alk. varsinainen juhlaottelu II-divisioonan SuKiKa–Ipk Team

Su 28.01.(- su 03.02.)
Loviisan Jääkiekko Klubi - Loviisassa 90-vuotisjuhlat kestävät viikon, ohjelmassa mm. joukkueiden avoimet harjoitukset joihin vapaa pääsy, harjoitusten talent-kilpailut ja koululaisille järjestetyt harjoitukset. Nuorten MM-kultamitalisti Teemu Engbergin mitalikahvit Rauhalan jäähallilla 30.1.2019 kello 18–19.30. Viikko päättyy 1.2. järjestettävään F-G junioreiden talent-tapahtumaan, Loviisan Itä-Länsi otteluun ja edustuksen sarjapeliin illalla.

La 02.02.
S-kiekko, Seinäjoki - juhlaotteluna edustuksen kotipeli, aikataulu ja ohjelma vahvistuvat myöhemmin

Su 03.02.
Etelä-Vantaan Urheilijat, Vantaa -  Jäärieha Myyrmäen jäähalleilla, EVU:n 50v juhlavuoden avaustapahtuma

La 09.02.
Itä-Helsingin Kiekko, Helsinki - seuran talviklassikkotapahtuma Pukinmäen ulkojäällä klo 10.30-20, ystävyysotteluita ikäluokissa 03-11, palkintojuhla ja paljon muuta oheistapahtumaa
Warkis Varkaus - juhlaotteluna II-divisioonan Warkis-Karjalan Kopla klo 17, ottelun yhteydessä juhlistetaan myös Warkis ry:n 35-vuotista ja varkautelaisen kiekon 60-vuotista taivalta

Pe 22.02.
Ugly Ducks Hockey - juhlatapahtumana Niko Kapasen kentällä Parolassa ulkoilmaotteluna pelattava harrastejoukkueiden ottelu Ugly Ducks White vs. Ugly Ducks Red klo 18 alkaen

Tapahtumalista päivitetty 21.1.


PS. Juhlaotteluiden vieraat ja järjestävät seurat: jakaessanne juhlatapahtumien kuvia ja uutisia sosiaalisessa mediassa kannattaa mukaan liittää #:t #intohimonajääkiekko #juhlakausi #SJL90 – näin juhlakauden tapahtumat saadaan liitettyä yhdeksi tapahtumaketjuksi myös somessa.

 

Olet nyt

Etsi sivustolta